Het koloniale verhaal in de openbare ruimte
Een (toeristische reflexie) over het koloniaal verhaal in het straatbeeld.
- Vanaf 21-03-2026
- Oostende
- 2 sessie(s)
- 102,85 incl. BTW
- nieuw
Introductie
In de volledige regio die door een gids of reisleider wordt ‘bediend’ zijn sporen terug te vinden van het koloniaal verhaal van België. Meer specifiek focussen we hier op de kustregio. In straatnamen, figuren, missionarissen, ivoor in de kast van grootmoeder, een monument van een held/ dader…
Wat kent men na het volgen van deze opleiding?
Een stads- of een regiowandeling beperkt zich te vaak tot de duidelijke objecten of feitelijkheden in het zichtveld. Achter alles zit een verhaal en dus kan een eenvoudig gebouw of standbeeld de vloer openen tot een discussie over het kolioniaal verleden. Ook de klant(groep) kan hierop verschillend reageren.
Moeilijkste punt is het openstaan voor kritische vragen van het publiek over het koloniaal verhaal. Hoe daarop te reageren is een accent in de opleiding.
Omschrijving
De eerste invalshoek is de studie van het koloniaal verhaal van de kustregio. De begeleider/gids doet dat aan de hand van gesprekken met lokale actoren. Het is niet de bedoeling dat de begeleider/gids ALLES weet, maar wel dat hij alles kan AANDUIDEN en contextualiseren. Het bronnen-verhaal dient als basis.
De tweede invalshoek is de reflexie over het koloniaal verhaal. Dat past voor (bijna) alle locaties, want de inhoud van de verhalen is gebaseerd op ruime literatuur die geen lokale link heeft. Integendeel: breed en kan vastgehaakt worden aan elke straat, stad, plein, …
De derde invalshoek is de specifieke opleiding om die vaste structuur toe te passen op diverse locaties.
Voor wie is deze opleiding bestemd?
Hoofddoelgroep is de pool van zowel ervaren als startende gidsen/reisleiders. De inhoud past uitstekend voor stadsgidsen met een specifieke historische interesse voor het koloniaal verhaal. Maar ook de andere kan baat hebben bij het verbreden van zijn visie op zijn omgeving.
Voorkennis
Geen specifieke voorkennis is nodig. Voor de nieuwe gidsen zeker niet, voor de reeds actieve gidsen graag kennis van die locaties waar een koloniaal verhaal aan gekoppeld kan worden.
Methodologie
Eerste gedeelte is een studie moment over de diverse bronnen. Na ieder hoofdstuk wordt tijd genomen om te reflecteren over de inhoud en hoe de gids/begeleider daar tegenover staat. Dit is noodzakelijk, want het thema is zeer actueel maar ook zeer broos.
Het tweede gedeelte is een koloniale stadswandeling met nabespreking en vergelijking met de aangegeven bronnen.
Docent:
André BAERT, vast gids/begeleider bij Mu.ZEE, Museum Constant Permeke (Jabbeke) & Luc Peire (Knokke) + sporadisch Hospitaalmuseum Brugge en Groeninge Museum Brugge.
Gespecialiseerd in begeleide wandeling over de Koloniale Verhalen.
Momenteel aan het specialiseren in begeleiden (gidsen) in dialoog als uitvoering en als cursusaanbod.
Geeft de opleiding REGIOGIDS Kust van Syntra mee helpen uitbouwen als spildocent. Neemt nu wat meer afstand om te specialiseren in dialoog & begeleiding.
Hoe ziet het programma van deze opleiding eruit?
Basis is een bronnenstudie als overzicht van de geactualiseerde en wetenschappelijke standpunten over het koloniaal verhaal.
Vanuit die kennis worden enkele essentiële vragen beantwoord over gelijkheid/ongelijkheid, racisme, discriminatie.
In het 2de deel of praktijkdeel van de opleinden maken we een stadswandeling met zowel historische als reflectieve momenten.
Bijkomende info
PDF van de PowerPoint en de geactualiseerde reader.
In het inschrijvingsgeld zitten alle lessen inbegrepen, met toegang tot het digitale platform waar cursusteksten, presentaties, interactief forum, etc. beschikbaar zijn voor de cursisten.
Cursussen en presentaties worden niet uitgeprint voorzien door Syntra West, tenzij uitdrukkelijk vermeld (bijvoorbeeld in geval van een handboek inbegrepen in de prijs).
Locaties en data
Planning
za (21/03/2026) | 09:00 - 12:00 |
za (21/03/2026) | 13:00 - 16:00 |
Duur
za 21-03-2026 t.e.m. za 21-03-2026ADRES
- Syntra West Oostende
- Zandvoordeschorredijkstraat 73
- 8400 Oostende Bekijk op Google Maps
Wil je meer weten?
Heb je vragen over een opleiding?
Of denk je eraan om die op maat of op locatie te organiseren?
Contacteer onze productmanager
Lissa Van Hecke